On juhlan aika – Variasta on valmistunut tänä vuonna lähes 900 opiskelijaa

Uutinen

Asiasanat

Koulutus

Vantaan ammattiopisto Variasta on valmistunut tänä vuonna lähes 900 opiskelijaa.

Varian elintarvikealan opiskelijoiden tekemiä vaaleanpunaisia leivoksia.

Kesäkuun 3. päivään mennessä valmistui noin 890 opiskelijaa. Valmistuneita juhlitaan perjantaina 3.6. toimipisteissämme Hiekkaharjussa, Koivukylässä, Myyrmäessä ja Aviapoliksessa.

– Lämpimät onnittelut kaikille valmistuneille, niin koko tutkinnon suorittaneille, tutkinnon osien suorittaneille kuin valmistavan koulutuksen suorittaneille, rehtori Pekka Tauriainen sanoo puheessaan valmistuneille.

– Te valmistuvat olette keskeinen osa suomalaisen työn menestystä. Käyttäkää kykynne ja osaamisenne hyödyksi. Unelmoikaa isosti, tarttukaa mahdollisuuksiin rohkeasti. Tehkää pieniä asioita sen eteen, että unelmanne toteutuvat, rehtori Pekka Tauriainen sanoo.

Opiskeluaika on merkittävä osa elämää. Opiskeluajalta syntyy arvokkaita muistoja ja tarinoita, kullakin valmistuneella omansa.

– Lauluntekijän sanoin: Maailma on kaunis ja hyvä elää sille, jolla on aikaa ja tilaa unelmille. Ja mielen vapaus.

Rehtori Pekka Tauriaisen puheen valmistuneille voit katsoa täältä.

Paljon onnea kaikille valmistuneille!

 

Variasta 1.1.–3.6.2022 valmistuneet

Julkaisemme valmistuneiden nimet siltä osin kuin henkilöt ovat antaneet julkaisuun suostumuksensa.

Autoalan perustutkinto

Mosa, Fuad Ali

Pendonen, Dmitry

Girmay, Eyob

Aal Said, Imad Jasim Khalil

Savenkov, Aleksei

Hurme, Samu

Sorki, Mohamad

Faraz, Ari Mahmud

Abduljalil, Nawaf

Kara, Berk

Aho, Otto Touko Sakari

Usef, Muhammad Amanz

Kortteinen, Aaro Ossian

Shabani, Benet

Fazli, Edison

Koljonen, Juuso Juho Joonatan

Bajrami, Rinor

Taavettila, Mikael Eetu Olavi

Mohamed, Faysal

Mets, Reivo

Saarni, Oscar

Elintarvikealan perustutkinto

Wilen, Veera Katariina

Duong, Tu Mi

Liu, Zhen

Moenthanoo, Suwanan

Ali, Laila

Abbas, Housam

Basli, Neslihan

Seferi, Merita

Muyah, Abinui

Jokinen, Julia Alexandra

Pukson, Johannes

Laakkonen, Melinda Eleanoora

Marie-Marthe, Ida Angélika

Alho, Maija Lotta

Hakala, Mimmi Lotta

Danso, Dora Asaa

Hassan, Muno Ali

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Reiman, Camilla Julia

Zamani, Shakiba

Yunolaynen, Anastasiia

Tehkakha, Fadwa

Mohammad, Azad Saleh

Berisa, Hafize

Koivula, Aleksi Nikolai

Raudsepp, Piret

Salmi, Annika Marianna

Riipinen, Anna Maria

Safari, Venus

Pennanen, Meri-Tuulia Susanna

Kallas, Dolores

Malmiaho, Taru Katariina

Tahvanainen, Pihla Amalia

Krok, Siiri Carolina

Jassim, Mariam Ahmed

Gabornes, Charisse

Nyrövaara, Siiri Julia Josefiina

Omar, Sabah Yusuf

Borowska, Maria

Haverinen, Paula-Pirita

Hirvonen, Siiri Sofia

Nisula, Alina Helena

Nykänen, Tiia Marika

Ojala, Saara Emilia

Raittila, Enni Suvi Anniina

Rissanen, Sami Veikko Waldemar

Stoilov, Sofia Aleksandra

Suutarinen, Sofia

Viinamäki, Roni Arttu Juhani

Stenholm, Mila

Tikkanen, Emma Eleonora

Rwandzi, Azhin

Hyvösaho, Eeva Maria Ilona

Jalal, Dia

Koivurinta, Dora

Kundu, Shorna

Liesjoki, Joanna

Perkiömäki, Pinja

Tynkkynen, Anni Tea Kristiina

Hakola, Tiina Mataleena

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Kuukauppi, Mirella Emilia

Tuovila, Leena Tirva Kristiina

Nasir Ahmad, Tamana

Agge, Taru-Tuulia

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Touray, Pa Matarr

Hosseini, Alireza

Mozaffari, Mirza Hussain

Moussa, Ayman

Omar, Ismael

Hajir, Yousif Ibrahim

Anufrijev, Artjom

Lentokoneasennuksen perustutkinto

Iurev, Dmitrii

Suhonen, Arttu Johan Jalmari

Lehikoinen, Tatu Erkki Topias

Palonen, Riku Topias

Alatupa, Aapo Eemeli

Asikainen, Henri Einari

Nikolaev, Nikolay

Pesonen, Kim

Westerinen, Nico Mikael

Angyal, Oliver Viktor Rafael

Jauhiainen, Iida Maria Josefiina

Puolanne, Roope Aleksi Mikael

Ahonen, Mico Matias

Lilja, Robin Oscar Sebastian

Tyrjälä, Tomi Tapio

Höytämö, Saana Maria

Asposalo, Topi Joel

Kallio, Elias Aleksi

Logistiikan perustutkinto

Ndaw, Elhadji

Samoškaite, Gedvile

Halane, Najiib

Jääskeläinen, Niko Antero

Lawunza, Nitu Panzo

Sette, Sidi Mohammed

Pihlflyckt, Inka Maria

Utriainen, Jarmo Jaakko

Al-sudani, Muntadher Naser Mohammed

Buravkova, Evgeniia

Karlin, Nelli

Koskaru, Andrias

Nyman, Harri-Matti Uolevi

Svahn, Kari

Öztürk, Ebuhüreyre

Awed, Sakariye

Nezhinskiy, Philipp

Nisar Ahmad, Ahmad Shafi

Nousiainen, Jyri

Partanen, Mikko Juhani

Salonen, Tommy Mikael

Anttila, Santtu

Bizimana, Damien

Kolehmainen, Riku Artturi Matias

Viljanen, Edward Sakari

Contino Sanchez, Pablo Miguel

Ovaska, Raino Vilho Juhana

Puustinen, Milla Eveliina

Veijalainen, Sari

Qela, Skender

Jokinen, Oskari

Miftari, Gezim

Likassa, Solomon

Vihersola, Riku Juhani

Kütt, Aldor

Abshir, Nur

Aethe, Dheyab

Düz, Feyzullah

Punola, Martti Juhani

Aikio, Arvo

Meskanen, Joona

Metsämuuronen, Daniel Valtteri

Syväluoma, Panu Miska Paulus

Etelämäki, Tarja Katriina

Hietala, Heidi Sofia

Juselius, Ari

Peter, Manga

Raatikka, Jani Petteri

Tamminen, Timi Valtteri

Thil, Minna

Mantula, Vitalina

Tammisto, Lauri Jaakko Ilmari

Al-Khazaali, Saif Alaa Fahmi

Özgür, Ismail

Kazan, Ümit

Ketthim, Jakraphan

Tuomikoski, Kristian Henrik

Vesalainen, Max Mikael

Chaouki, Jonas Essam

Isohanni, Milana Aleksandra

Määttänen, Joonatan Matias

Käki, Juho Akseli

Tuomi, Oskari Matias

Välimäki, Oskari Mikael

Jyrinki, Hannele

Jõesaar, Karl

Matiskainen, Miika Matias

Kamanga-Nurmela, Bradley Bertold

Viuhkonen, Veikko Mikko Aaretti

Honkanen, Eetu Oskari Elias

Mattsson, Niklas Kristian

Kaarnakoski, Miro Johannes

Vieri, Nico Aleksi

Hirvenheimo, Eetu Robert

Alzuabidi, Saif Alameer Ali Abduljabbar

Virta, Joni Juhani

Abdallah, Mohammed

Laakso, Juhani Mikael

Lehtinen, Aleksi

Alanen, Aatu Juhani

Eslas, Joosep

Ikonen, Juuso Elmeri

Peltonen, Matias Ensio

Huseen, Abdi Mahamed

Hashi, Abdirahin Abdulkadir

Matkailualan perustutkinto

Tserpuhhina, Margarita

Seppälä, Michelle Maria

Syrjälä, Kasper

Julas, Hodan

Alhalis, Rozan M.M.

Eidet, Daniel Henrik

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Vuorinen, Lila Viveca Marianna

Bunpho, Supakit

Sarkkinen, Teemu Olavi

Kenias, Sonja Camilla

Pokki, Veera Aurora Vilhelmiina

Tienvieri, Veeti Petteri

Kalttonen, Jessica Alexandra

Kallo, Katrin

Palvelulogistiikan ammattitutkinto

Henriksson, Antti Ilmari

Åhlberg, Markus Oskari

Palvelulogistiikan erikoisammattitutkinto

Hemming, Sofia Katariina

Pintakäsittelyalan ammattitutkinto

Pashchenko, Oxana

Hakala, Markus

Moisanen, Arto

Pintakäsittelyalan perustutkinto

Simpanen, Tuomas

Al-masood-Velikainen, Feras Malik Naser

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Kanerva, Livija

Niibon, Maris

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Motamedi, Fatemeh

Pesonen, Päivi

Gumangan, Jerome

Kokkonen, Santeri Michael

Assafrei, Peivi

Hattunen, Niko Kristian

Müller, Sasu Juhana

Nzinguilo, Ely-Lamo

Heino, Aapo Johannes

Sällinen, Olli-Matti Aatos

Konttila, Kim Samuli

Vitija, Afrim

Ghimire, Sita

Codrescu, Adriana

Kivila, Jaana

Chan, Wan Sheung Sharon

Chebotova, Tatiana

Alcaide, Jan

Olenevits, Ljubov

Oliveira, Valeria

Mohamed Rashid, Nurashekin

Rakennusalan perustutkinto

Hauhio, Lauri

Silván, Leevi Jaakko Tapio

Ruotsalainen, Joona Samuel

Haile, Fray

Alppinen, Aapo Henrik

Westén, Daniel Henry William

Lamsijärvi, Karma Mitjo Timjami

Turan, Serhat

Haidari, Ahmad Navid

Kaunismäki, Antti Oskari

Kouhestani, Kamran

Sood, Ronit Kumar

Kösler, Danel

Hartikainen, Leo Antero Ilmari

Haverinen, Joel Tapani

Yousefi, Mohammad

Gärkman, Christian Daniel

Miikkulainen, Mitu Johannes Kalevi

Kyttänen, Casper-Wiljami Tapio

Sjöblom, Julius Verneri

Niemenoja, Rurik Rafael Benjamin

Kvist, Elmo Oskari

Laakso, Niko Rasmus Antero

Kinnunen, Eetu Viljami

Ilonen, Ossi Artturi

Wirsching, Niklas Johan

Samarin, Ernest

Zhekov, Iliya

Nurmi, Aatu Sakari Johannes

Kuivamäki, Joonas Eemil Iisakki

Safi, Abdul Sami

Pohjolainen, Oona Irina

Lippu, Egert Eerik

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Saksa, Sakari

Mattsson, Anniina

Haataja, Asta Maria

Thong-iam, Chuthamat

Maheswaran, Sujeevan

Luoto, Jarno Mikael

Kapusto, Timur

Mäkelä Fernandez, Lolita

Francisco-Kylmämaa, Paula

Hoti, Aferdita

Chen, Zan Yu Niklas

Tikka, Nea Carina

Ikonen, Leo Petteri

Niikko, Liisi

Friström, Wilma Julia

Sved, Pauliina Minttu Maria

Twumasi, Mercy

Cucal, Ma. Cristina Kasandra

Fineza, Popsy

Nguyen, Anh Tuyet Thi

Bellen III, Rosalio

Chaves Pispala, Janiele

Ristolainen, Marjo Sinikka

Hyvärinen, Pinja

Myllys, Jouni

Hallberg, Mirella

Rantala, Sanja Satu Jasmina

Hellstén, Aada Emilia

Tasala, Anna Erika

Eklund, Anni-Marie

Forsblom, Nella Elina

Kasterina, Evelina

Saisuk, Patipon

Okai, Sheilla Naa Koowah

Salandron, Elizabeth

Pouatchui, Bernadette Nadine

Pun, Suresh

Rodrigues Dabo, Mariana

Sebuha, Sarah

Sivapathasundaram, Janthiny

Saparova, Gulzada

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto

Joela, Stigo

Hostio, Anne

Nedev, Emiliyan Teodorov

Väre, Henna Emilia

Ellonen, Tina Marita

Manalili, Cynthia

Marca, Mary Anne

Kiiski, Toni Juha Perti

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Osmani, Valdete

Koger, Claudia Elena

Al-Mantafji, Tanja Tiina

Ridanpää, Sari Hannele

Roine, Antti

Al-Zuhairi, Haniin Kauthar

Mäkinen, Suvi Sirkka

Lehto, Essi Annika

Kucukyildiz, Emine

Nifontoff, Saila

Pasanen, Miia

Puhakka, Katri Jannika

Tuominen, Tiina Marjatta

Taucher, Christian Jarl Henrik

Ritvos, Toni

Ezer, Heidi Anneli

Amaziane, Chakir

Ali, Maija Ulriikka Petronella

Hytönen, Johanna

Huotari, Maarit Hannele

Luotonen, Otto

Penttinen, Marjo-Elina

Heimonen, Helmi Adalmiina

Tabaku, Xhuliana

Kärkkäinen, Heikki Petteri

Lassinen, Henna-Mari

Repo, Antti Ilmari

Kartela, Tuula Hannele

Nyman, Eija

Hällfors, Katja

Koski, Raisa Aino Maria

Korpi, Jenny Marja

Konttinen, Johanne Annika

Kilkki, Venla

Kemppi, Merilyn

Wahlsten, Minna Johanna

Nousiainen, Sini Ritva Helena

Kontkanen, Janita Mikaela

Laitinen, Jenni Julia

Ytterström, Pinja Maria

Lumbaiyusos, Supakkaravadii

Ramos Kervinen, Elizabeth Clotilde

Kesti, Eveliina Tuulikki

Jaunain, Emilie Amanda

Davidsson, Piia

Masing, Grethe

Toode, Merlyn

Tran, Thi Ngoc

Laudari Rayamajhi, Susma

Chamansha, Tina

Koskela, Kristina

Ganaden, Kristine

Muhumed, Anwaar Mohamed

Raitamaa, Milja Lyydia

Sarin, Prachi

Hirsimäki, Petri Tapani

Tarkiainen, Vilma Maria

Okkonen, Anne

Ruotsalainen, Jenna-Karoliina

Räikkä, Sonja

Åkerlund-Hagert, Mirette

Knuutinen, Jani Eemil Petteri

Uduebholo, Fausat Mojereola

Roth, Janina Julia

Vuorela, Sara Emilia

Heilala, Emil Kalle Anatoli

Sevim, Berfin Beyhan

Åstrand, Sandra Alicia Sonja

Jelekäinen, Niina Maria

Aromaa, Noa Andrea

Kaur, Parvjot

Akiki, Marie-Thérèse

Pölönen, Viivi

Kirt, Tatiana

Blomqvist, Kaj Helmer Alarik

Silfver, Tanja Pauliina

Qader Ghali, Bakhan

Salim, Aida Rashid

Anwar, Qurratulain

Navarathinam, Salini

Talja, Ekaterina

Alshujairi, Majid

Rautanen, Olga

Lyyra, Ilona

Shehata Ahmed Hamed, Ahmed

Francisco, Ana

Svennevig, Maria Emilia Elisabeth

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Hagi Farah, Mohamed Nur

Koskinen, Robin Andreas

Airola, Aapo Oskari

Turkka, Aaro Joonatan

Ritva, Mico Sven Emil

Vänskä, Joonas Daniel

Ylänne, Eemil Oskari

Virokannas, Jere Valtteri

Viitanen, Olli Petter

Stenman, Lucas Ben-Christoffer

Salmi, Myrsky Elias Thor

Rinne, Joel Ilmari

Raba, Markus

Ponko, Miikka Oliver

Lehto, Joni Kristian

Lappalainen, Kalle Juhani

Laakso, Joona Elmeri Alexander

Laine, Tomi Sakari

Kämäräinen, Martti Tapio

Kaukonen, Sakari Aksel

Keränen, Leon Anton Mikael

Johansson, Jesse Kasper

Hoskio, Samu Aaro Akseli

Capa, Leo Nicolas

Seppälä, Miikka Petteri Uolevi

Dulkin, Matvei

Thenahandi, Shakthi

Pohja, Pyry Juhani

Brazil-Turunen, Icaro

Ruottinen, Joona Juhani

Weltner, Matias Aleksi

Jokipii, Jauri Joni Juhani

Törrönen, Niilo Johannes

Taideteollisuusalan ammattitutkinto

Herronen, Tytti

Lund, Hanna

Sjöblom, Vivika

Numminen, Katariina Johanna

Ilomäki, Hanna Kaisa

Nokkala, Eeva

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Ranema, Mikael

Talotekniikan perustutkinto

Simpanen, Tommi Santeri

Sorvari, Janne Mikael

Koskinen, Anton Niklas

Lindh, Jaakko-Petteri

Kangas, Valtteri

Hautamäki, Miki Johannes

Tolppanen, Juuso Juhani

Kozul, Darko

Seppälä, Jimmy Joakim

Piitulainen, Iiro Pekka Oskari

Maja, Patric

Mykkänen, Ville Pekka Johannes

Jukarainen, Miika Juhani

Laiho, Aleksi Kalervo

Karimerto, Mico Petteri

Katashira, Charles

Hagström, Joel

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Ylitalo, Jukka Johannes

Häggblom, Sofia Alexandra

Attemann, Harry

Balde, Mamadou Bhoye

Hampunen, Leevi Daniel

Jalkanen, August Julian Johannes

Korkka, Vladislav

Kulmala, Aaro Lauri

Laakso, Petri Eemeli

Lampinen, Panu Petteri

Lönngren, Jesse Juhani

Malkki, Otto Aleksanteri

Pantsar, Pyry Elias

Peldán, Tommy Henrik Jalmar

Pietikäinen, Joona Mikael

Pitko, Lassi Mikael

Rautiainen, Marco Elias

Saarinen, Samuel Onni Oskari

Tähtisalmi, Julius Leevi

Vuolahti, Ville Valtteri

Kariniemi, Matias

Turvallisuusalan perustutkinto

Ateimah, Raed Ibrahim Mohammed

Haidari, Asadullah

Paljakka, Noora Katriina Marjatta

Lahikainen, Oliver Aaron Jeremias

Granfors, Jere Marek Christian

Sivonen, Daniela Nelea

Ruzza, Dominick Antonio

Cunningham, Jack Juhani

Varis, Veeti-Verneri

Mohammadi, Rohullah

Lundgren, Marcus Anton

Häggman, Rasmus Tapani

Leponiemi, Kaisla Aliisa

Adams, Onni Erik

Riikonen, Joni Aleksi

Pere, Nea Viktoria

Paul, Jami Oscar

Vanhustyön erikoisammattitutkinto

Salmenautio, Birkitta

Avainsanat

ValmistuminenVaria